Дата проведення уроку:
Урок
Тема: Світове господарство. Міжнародний географічний
поділ праці.
Етапи
формування світового господарства
Мета: сформувати
систему знань про світове господарство, міжнародний географічний поділ та
інтеграцію праці, закономірності розвитку світового
господарства і його структуру; з'ясувати місце України у світовому
господарстві; розвивати уміння аналізувати динаміку розвитку світового
господарства, глобальне світосприйняття учнів; виховувати любов до Батьківщини,
повагу до думки однокласників.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: політична карта світу, підручник,
атласи, таблиця «Етапи розвитку світового господарства», цукерки з Росії,
телефон Samsung, чай з Щрі – Ланки, схема «Чинники формування
господарства».
Основні поняття: світове господарство, міжнародний
географічний поділ праці, спеціалізація господарства, глобалізація,
інтеграція, інтернаціоналізація, ТНК.
Методи і прийоми: словесні (розповідь і пояснення
вчителя), наочні (робота зі схемою «Чинники формування господарства»),
практичні (робота з підручником, робота з картами атласу, «Опорний конспект»,
«Соціогеографічний практикум»), прийом «Загадка», «Проблемне питання»,
«Пригадай», «Аналіз схеми», «Роблю
висновки».
Література для вчителя:
1.
Довгань Г.Д. Соціально-економічна географія світу.
10 клас. Стандарт і академічний рівень. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 106.
2.
Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для
10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева
та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.
3.
Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна
географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак-
ЕКО. – 2005. – 208.
4.
Географія. Збірник завдань для державної підсумкової
атестації з географії за курс основної та старшої школи. / Г.О. Ковальчук, Л.Б.
Паламарчук. – Х.: Гімназія, 2008. – 296.
Література для учнів
1.
Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для
10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева
та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.
ХРОНОМЕТРАЖ
УРОКУ
I Організаційний момент (2 хв)
II Актуалізація опорних знань і
умінь учнів (3 хв)
III Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності учнів (2 хв)
IV Оголошення теми і мети уроку (1 хв)
V Вивчення нового матеріалу (29 хв)
1. Світове господарство (11 хв)
2.
Міжнародний географічний поділ праці (18 хв)
V I. Закріплення нових знань і умінь учнів (5 хв)
VI I Підсумок уроку (1 хв)
VI I I Домашнє завдання (2 хв)
ХІД
УРОКУ
I. Організаційний
момент
Прийом «Загадка»
Вчитель: Перш ніж перейдемо до вивчення нової теми,
відгадайте загадку: Вона триває мить, а згадка про неї може залишитися в серці
надовго. Вона безцінна. Але кожен не настільки багатий, щоб не потребувати її,
і не настільки бідний, щоб не потребувати її. Що це?
Актуалізація
опорних знань і умінь учнів
•Що вивчає соціально-економічна
географія світу? Які основні історико-географічні регіони виділяють у світі?
•Пригадайте з курсу IX класу: що
таке господарство країни; які структури господарства ви знаєте; основні форми
організації виробництва (спеціалізація, кооперування, комбінування,
концентрація).
III. Мотивація
навчальної та пізнавальної діяльності учнів
З давніх часів навіть величезні імперії не могли повністю забезпечити себе
всіма необхідними товарами та послугами, внаслідок чого виникала потреба
завозити з інших країн товари, яких не вистачало, та можливість продавати в
інші країни надлишок своїх товарів. Торгівля між країнами обумовила встановлення
стійких різнобічних взаємозв'язків між ними та утворення світового
господарства.
Світове господарство стосується кожного з нас
безпосередньо. Скажіть, яким чином? Наприклад, ми ж вживаємо цукерки, але хто
їх виробляє. Ось, подивіться, хто виробник цих цукерок? А телефону? Яким чином
перелічені товари потрапили в Україну, коли виробництво зосереджено на досить
значній відстані від нас?
Так, дійсно,
ми користуємося речами, виготовленими (вчитель показує країни на
політичній карті світу) в Туреччині,
Польщі, Китаї, країнах Європи, п'ємо каву з Бразилії, чай з Індії. В Україні
чимало вітчизняних товарів містять складові, вироблені за її межами. Світове
господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у
наші часи. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинники на
нього впливають, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
IV. Оголошення теми і мети
уроку.
Тема: Світове
господарство. Міжнародний географічний поділ праці.
Етапи
формування світового господарства.
V. Вивчення
нового матеріалу
1. Світове господарство
Прийом «Проблемне питання»
Що, на вашу думку, означає поняття «світове
господарство»?
Пояснення вчителя: Світове господарство — історично складена сукупність національних господарств
усіх країн світу, пов'язаних між собою